TEKSTY O ŻYWIENIU

RYŻ

Nazywają go Inari, schodzi z wysokich gór raz jako barczysty mężczyzna o długiej siwej brodzie, innym razem pojawia się jako piękna ciemnowłosa kobieta o pełnych kształtach i lśniącej oliwkowej skórze, albo jako lis. Dawno dawno temu kiedy prastarą wyspę Hokkaido zamieszkiwali Ajnowie – ukochane dzieci potężnych bogów, którzy mieszkali wówczas w ciałach zwierząt i roślin niejako ukryci i pozornie zwyczajni. Jednak wiedźmy i szamanki tego plemienia wiedziały i widziały formy poza formą. Dla zwykłych ludzi to było niepojęte.

Dlatego ludzie szanowali zwierzęta, gdyż nigdy nie było wiadomo czy oto potężny bóg nie wystawia na próbę ich serc. Świat był prosty, myśli klarowne a potężne duchy natury czasem okrutne innym razem pełne troski odkrywały przed człowiekiem jego inną boską stronę.

DSCN9804

Ryż ma naturę neutralną jest naturalnym antydepresantem, a także nie posiada właściwości uczuleniowych. Jego smak jest słodki, generalnie przypisany jest do przemiany ziemi. Wzmacnia witalną energię Chi. Działa pozytywnie na śledzionę – trzustkę, wspomaga żołądek i oczyszcza organizm z toksyn. Jest lekiem na biegunkę, nudności. Ryż okrągły jest idealny na chłodniejsze pory roku. Kiełki ryżowe są idealne na zaburzenia wynikające z słabego trawienia skrobi, najlepsze są surowe. Na świecie jest 25 odmian ryżu, a 1/3 ludzkości odżywia się głównie nim.

Rice_Animation_pl

A: Ryż z plewą B: Ryż brązowy C: Ryż z zarodkiem D: Ryż biały z pozostałością otrąb E: Musenmai (jap. 無洗米), „Polerowany i gotowy do ugotowania”, dosł. ryż bez płukania (1): Plewa (2): Otręby (3): Pozostałość otrąb (4): Zarodek (5): Bielmo Źródło info i grafika: Wikipedia

Brązowy ryż pełnoziarnisty jest cudem natury; zawiera magnez i ogromny zasób składników odżywczych i jest fenomenalnym stabilizatorem poziomu cukru we krwi. Pełnoziarnisty brązowy ryż pomaga zachować młody wygląd. Ma w sobie witaminę E, która zmniejsza nadmiar tłuszczu i cholesterolu i ma działanie przeciwnowotworowe. Pomaga przy biegunkach, nadmiernym poceniu. Dziki ryż posiada dużo białka i pochodzi z Ameryki Północnej („manomen”) posiada dużo minerałów i witaminę B. Za czasów Inari w Japonii powiadano, że kto je ryż bez łupin staje się ubogi i pozbawiony ochrony przed chorobami.

Zwykły wpis