PRZEPISY

KUMARA MUSH – POTRAWA Z DYNI I BATATÓW

Dobrze najpierw zrobić solidny wywar z włoszczyzny. Zagotować minimum 1 kg zdrowej włoszczyzny z pięcioma liśćmi laurowymi i dziesięcioma kulkami ziela angielskiego, osolić używając najlepiej soli himalajskiej. Warzywa z wywaru można z powodzeniem użyć do sałatki, abo innego dania.

Kiedy wywar gotujemy długo na małym ogniu nabiera on więcej mocy i właściwości odżywczych.

Grzyby, których będziemy używać (podgrzybek suszony 50 g, shitake 10 szt) należy namoczyć najlepiej całą noc i zachować wodę po grzybach. 250 g pieczarek umyć i przekroić na połowę, a następnie posiekać w cienkie i estetyczne paski. Grzyby to element ziemi.

wegekuchnia_com2 W elemencie metalu kroimy 250 g cebuli białej (twarda i soczysta), cebulki „baby”, może być szalotka 50 gr i czosnek wędzony 50 g, który kroimy na cieniutkie paski i szykujemy garam masalę, innymi słowy mieszankę przypraw, możemy ją przyrządzić również sami: wegekuchnia_com_garam_masala

Każdy ze składników prażymy osobno na żeliwnej patelce, a później mielimy. W elemencie ziemi obieramy ze skóry 1 kg batatów, tutaj też szykujemy miękkie odcedzone grzyby i tworzymy „sos” ze skrobi kukurydzianej i wody (2 Łyżki skrobi i 100 ml wody) oraz jedna łyżka masła klarowanego.

PROCES PRZYRZĄDZENIA:

Mamy ugotowany i odcedzony wywar warzywny i zostawiamy go na ogniu, gdyż będzie nam służył jako element ognia (skład głównie w elemencie ziemi). Ponieważ elementy będziemy przyrządzać osobno ja używam średniej wielkości woka ze stali węglowej (musi być „przepalony”) ponieważ jest lekki i bardzo praktyczny oraz rozgrzewa się do temperatury niedostępnej dla patelni czy garnków. A do „polewania” używam oleju ryżowego. Na rozgrzany i polany olejem wok wrzucamy garam masalę i kiedy zapach przyprawy będzie intensywny dodajemy cebulę (pióra i w całości cebulę „baby”) i czosnek i intensywnie podrzucamy, aż do miękkości i zarumienienia. Odkładamy do naczynia. To element metalu. Na woka wrzucamy pokrojony w kostkę batat (słodki ziemniak) i podobnie smażymy go, aż do miękkości cały czas rotując by się nie przypalił i kiedy będzie miękki dodajemy pieczarki i podsmażamy razem. Dodajemy wędzonej słodkiej papryki. Odkładamy. To element ziemi. wegekuchnia_com Na rozgrzanego woka wlewamy 200 ml wywaru warzywnego i wrzucamy grzyby (podgrzybek, shitake), dodajemy świeżo zmielonego pieprzu i jeżeli lubimy na ostro świeżej posiekanej drobno papryki chili i odłożone wcześniej cebulę i czosnek. Polewamy temat sosem sojowym (2 łyżki stołowe). Dolewamy białego wina ryżowego, lub octu ryżowego lub winnego ( 1 łyżka stołowa) i znów dodajemy wrzący wywar. Wrzucamy bataty i zagęszczamy skrobią kukurydzianą czyli dwoma łyżkami stołowymi skrobi rozpuszczonych w 100 ml zimnej wody. Potrawę możemy przyrządzić jako zupę (wlewając więcej wywaru), lub w gęstej formie jako danie.

wegekuchnia_com_ziemniaki DSC_2994-001

Zwykły wpis