TEKSTY O ŻYWIENIU

MISKA RYŻU

dsc_9832-001

Stawiamy na prostotę, dostępność i przede wszystkim na to by jedzenie nam służyło, było smaczne. Ryż spełnia wszystkie te kryteria. Jaśminowy ryż jest zdrowy i ładnie pachnie 😉 Takie ciepłe śniadanie można strzelić sobie o poranku – lepsze to niż kanapki etc. Ciepłe śniadanie bardzo dobrze rozgrzewa i dodaje energii.

A z przyprawami to już łał! I dla przykładu cynamon. Najczęściej najlepszy cynamon sprowadza się z Chin, Indonezji i Sri Lanki, mądre głowy uważają, że najlepsze odmiany i najbardziej szlachetne występują na Sri Lance podczas gdy inni producenci uzyskują go z liści, młodych gałązek i niedojrzałych owoców – co zwane jest „Kasja”. Najlepszy cynamon to suszona kora z „Cejlońskich cynamonowców”, a taki szlachetny cynamon można kupić w aptece – proces jego uzyskania określony jest odpowiednimi przepisami i podlega kontroli jakości. Obecnie największymi producentami tej przyprawy na świecie są Chiny, gdzie łącznie w roku produkuje się aż 47 tysięcy ton, drugim co do wielkości jest Indonezja (blisko 50 tysięcy ton) i Sri Lanka, która To co nadaje mu ten specyficzny smak i aromat to olejek cynamonowy. Jeszcze w czasach egipskich faraonów ich ciała mumifikowano używając właśnie cynamonu, pisał o nim starożytny reporter ulubieniec Kapuścińskiego Herodot, a w biblijnej „Księdze Wyjścia” jest receptura na „święty olejek”, którego jednym z głównych składników jest jakby inaczej – cynamon. Cynamon jest dobry na pobudzenie apetytu oraz jest polecany przy stanach wilgoci w organizmie.

zrzut-ekranu-2017-02-16-o-11-28-30

Magiczne owoce Goji – pierwsze informacje o tych „jagodach” pojawiły się w starożytnych Chinach ponad dwa tysiąclecia temu. Zostały opisane prze medyka, który dzięki im jak utrzymywał dożył dwóch setek. Nasz kontynent europejski dowiedział się o ich istnieniu dopiero po dziewiętnastu stuleciach. To inaczej owoc krzewu kolcowoju pospolitego, lub szkarłatnego i w systemie tradycyjnej medycyny chińskiej jest top of the top pod względem właściwości zdrowotnych i leczniczych. Właściwości terapeutyczne tej magicznej jagody – to wzmacnianie mięśni i kości, poprawianie wzroku, pozytywne działanie na serce i wątrobę nerek i płuc – często stosuje się Goji jak lekarstwo na choroby tych narządów. Rośnie w Mongolii, Tybecie i rzecz oczywista w Chinach. Co ciekawe podczas zbiorów nie wolno ich dotykać rękoma, bo czernieją w wyniku utleniania, proces zbierania polega na strząsaniu ich na specjalne maty. Malutkie ziarenko Goji, to prawdziwy cud natury ma w sobie tyle dobra, że trudno uwierzyć biorąc pod uwagę rozmiar. To moc witaminy C, której jest kilkadziesiąt razy więcej niż w pomarańczy i ogrom białka.

dsc_9830-001

Jeszcze witaminy B1, B2, B6 oraz witamina E, która określana jest mianem witaminy płodności i młodości i odpowiada za ochronę czerwonych krwinek i wspiera układ nerwowy i jak utrzymują amerykańscy naukowcy pomaga na choroby wątroby , minerały i aminokwasy i ma więcej żelaza niż ten słynny szpinak 😉 Stosowano je do redukcji wysokiego stężenia krwi i leczono za ich pomocą cukrzycę, ponadto te magiczne jagody stymulują produkcję kolagenu i są wskazane podczas stanów dużej wilgoci i jej objawów w postaci intensywnych bólów brzucha, mdłościami, wymiotami i biegunką. Jest dobry na reumatyzm, przeziębienie i objawy grypy. Jego natura termiczna jest ciepła lub gorąca, dlatego jest bardzo rozgrzewającą przyprawą i jego działanie wpływa na żołądek, śledzionę, wątrobę i nerki, ma energię (kierunek) wznoszący i wspiera wydzielanie soków trawiennych i pomaga na wzdęcia. Na perypetie i problemy oprócz chińskich mędrców polecał go sam Hipokrates.

ZOBACZ TAKŻE:

zrzut-ekranu-2017-02-17-o-13-51-17zrzut-ekranu-2017-02-17-o-13-49-24

zrzut-ekranu-2017-02-16-o-11-30-41

Curry – mieszanka przypraw głównie kojarzy się z kolorowym i przebogatym światem Indii. Najczęściej do mieszanki curry stosuje się kurkumę, kolendrę, imbir, cynamon, kolendrę i chili – jednak możliwości są setki. W Indiach raczej nie nie gotowych mieszanek jakie możemy kupić w Europie, hindusi sami tworzą swoje mieszanki, a ten specyficzny zapach mieszanek tworzonych na europejski rynek wynika stąd, że najczęściej jest w nich sporo nasion kozieradki. Główne składniki curry poprawiają trawienie i witalność oraz są dobre w walce z bakteriami, pomaga na infekcje i wzdęcia – dlatego jest idealne do ciężkich i tłustych potraw i takich, które powodują wzdęcia.

zrzut-ekranu-2017-02-17-o-13-50-26zrzut-ekranu-2017-02-17-o-13-48-52

zrzut-ekranu-2017-02-16-o-11-30-54

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s