TEKSTY O ŻYWIENIU

POKRZYWA

DSC_5339

Co jest piękne pokrzywa jest dzika i na przełomie kwietnia i maja to doskonała roślina do zastosowania w kuchni, kiedy jest jeszcze młoda i pełna energii. Oczyszcza naszego ducha, którego materialną reprezentacją jest krew. Ma dużo witaminy A jak to przystało na rośliny zielone bogate w beta karoten.

Jest lekiem przy chorobie Alzheimera, artretyzmu, astmy, infekcji pęcherza moczowego, obrzęków, zapalenia oskrzeli, zapalenia kaletki maziowej, zapalenia dziąseł, dny moczanowej, pokrzywki, kamieni nerkowych, zapalenia migdałków, stwardnienia rozsianego, PMS, powiększonej prostaty, rwy kulszowej i zapalenia ścięgien! Pokrzywa obniża ciśnienie krwi i spowalnia pracę serca. Może też zmniejszać poziom cukru we krwi. Korzeń pokrzywy dobrze działa na porost włosów. W starożytności otaczana była czcią i używana była w kuchni i leczeniu. Jak pisze Dr Wolf-Dieter Stor autor świetnej książki „Zioła lecznicze i magiczne” :

„Dla Indian i Tybetańczyków pokrzywa – bicchu w języku hindi – jest wręcz rośliną świętą, która u ludów himalajskich odgrywa ważną rolę w odżywianiu i medycynie. Z nasion wyrabia się nawet olej jadalny. Zbocza Kailashy, położonej na zachodzie Tybetu, najświętszej góry Azji, porośnięte są gęstymi lasami pokrzywowymi. Góra ta, uważana za siedzibę boga Sziwy jako najwyższa czakra (sahasrara-chakra) ziemskiego ciała i jako mandala Dhyana-Buddy, jest celem wielu szukających olśnienia pielgrzymów. Naturalnie nie ma żadnych sklepów spożywczych na tym bezludziu, które otacza ów pępek świata. Nieustraszeni pielgrzymi są zatem zmuszeni odżywiać się prawie wyłącznie nasionami i liśćmi pokrzywy. Przeto i tutaj roślina ta staje się drogowskazem do nieba, staje się zwiastunem oświecenia.

Milarepa, największy poeta Tybetu, żył jako pustelnik u podnóża góry. Wiele lat spożywał tylko pokrzywę, tak że jego skóra przybrała kolor zielony. Na thangkach, medytacyjnych obrazach i buddyjskich ikonach, ten oświecony mistrz jest wciąż jeszcze przedstawiany na zielono. Jego pokrzywowa dieta pomogła mu rozwinąć zdolności siddhi. (Siddha, ten kto osiągnął siddhi, ktoś doskonały, pełen magicznej mocy). W ten sposób Milarepa osiągnął taką lekkość, że mógł opadać z góry jak chmura. Gdy wylądował w swojej rodzinnej wiosce, jego siostra ugotowała mu ryż i warzywa. Zielony święty nie chciał jeść nic innego, tylko swoją ulubioną pokrzywę.”Zrzut ekranu 2019-05-11 o 20.34.20

W najprostszej i zacnej formie herbaty pomaga min. na problemy ze skórą i alergiach, jest dobra przy reumatyzmie i artretyzmie, tonizuje krew i dlatego wzmacnia nas przy spadkach energii, działa pozytywnie na narządy przemiany ziemi czyli śledzionę i żołądek pomagając na kłopoty z trawieniem jak przystało na wiosenną roślinę działa dobroczynnie na wątrobę i woreczek żółciowy, jest wskazana przy wrzodach i polecana dla cukrzyków. To skuteczny lek na katar sienny. Jest w kuchni roślinnej używana jako zamiennik podpuszczki przy produkcji serów. By przestała „parzyć” wystarczy zblanszować ją wrzątkiem. Jest wyborna do picia, doskonała do zup i sałatek – ma w zasadzie nieograniczone zastosowanie w kuchni i wszystko zależy od naszej fantazji. Ja tutaj zrobiłem omlet z samopszy, którego główną atrakcją była podsmażona poszatkowana pokrzywa i grillowane wędzone tofu. Wyszło świetne danie;-)

DSC_5356

Zwykły wpis