PRZEPISY

OMLET Z DODATKIEM SAMOPSZY

 

DSC_6123

DANIE WEGETARIAŃSKIE W PRZEMIANIE ZIEMI (ŚLEDZONA I ŻOŁĄDEK)

PRZEMIANA ZIEMI – SMAK SŁODKI

To najbardziej zharmonizowany i optymalny smak, choć smak słodki kojarzymy w dużej mierze negatywnie z powodów nadmiernego spożycia cukru. W przemianie ziemi odżywiamy nasze ciało i wzmacniamy energię Qi. Narządy związane z tą przemianą to: śledziona, żołądek i trzustka. Jej porą jest późne lato przypadające mniej więcej na okres żniw. Kolor ziemi to żółty. Pozytywne właściwości to pogoda ducha, szacunek dla tradycji, szczodrość, opiekuńczość, radość i równowaga.

PDF:

Zrzut ekranu 2019-09-09 o 11.08.29

Jest to danie wegetariańskie na bazie jajek z wolnego wybiegu i żółtego sera (dla tych co kochają  ser 😉 Jajka to źródło łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka, są w przemianie ziemi i smaku słodkim. Mają dużo witamin (A, E, D) oraz co ważne witaminę B12. Są bogate w fosfor, wapń, żelazo i magnez. Odżywiają substancję i krew. Działają uspokajająco na umysł, nawilżają, dlatego nie są wskazane przy nadmiarach wilgoci i śluzu. Energetycznie są neutralne czyli ani nie ogrzewają ani nie wyziębiają organizmu. Forma omletu (smażenia) i dodatki pieprzu sprawiają, że w tej formie jest to danie ocieplające. Wzmacniają i dodają energii jednak są „ciężkie” i nadmierne spożycie nie jest wskazane. Jednak od czasu do czasu, gdy tak zwane „sumienie” nam pozwala lub czujemy się osłabieni warto przyrządzić sobie jajka – pamiętając o kupieniu tych z wolnego wybiegu. O przemyśle drobiu i jaj można poczytać w tej książce:

Zrzut ekranu 2019-09-09 o 11.27.49

 

PRODUKTY:

4 jaja z wolnego wybiegu (ziemia, neutralne)
4 łyżki mąki samopszy – pszenica (ziemia, chłodne)
4 – 5 pieczarki (ziemia, chłodne)
1 pomidor (ziemia, chłodne)
Garść startego żółtego sera Gouda (ziemia, neutralne)
Łyżka masła (ziemia, neutralne)
Bazylia 4 listki (ogień, ciepłe)
Sól (woda, zimne)
Pieprz (metal, gorący)
Sos sojowy (woda, zimny)
Olej ryżowy (ziemia, neutralny)

DSC_6092

Roztrzepujemy jajka i mąkę – możemy też krótko zblendować.
Dodajemy sól i pieprz.

DSC_6102

Ścieramy ser, kroimy połówki pomidora w paski.
Kroimy pieczarki w paski.

Na rozgrzaną patelnię wlewamy łyżkę oleju ryżowego.
Smażymy pieczarki doprawiamy pieprzem i sosem sojowym.
Po usmażeniu odsączamy z wody i tłuszczu.
Odstawiamy na bok.

DSC_6098

Ja tutaj używam dużej naleśnikowej patelki (średnica 32 cm), bo łatwiej mi omlet przewrócić na drugą stronę i aby zachować idealną okrągłą formę używam blachy od tortownicy bez spodu możemy boki posmarować olejem. Kładziemy ją na patelni, rozgrzewamy i rozpuszczamy masło.

DSC_6103

Patelnia powinna być dobrze rozgrzana. Zmniejszamy płomień kuchenki i wlewamy roztrzepane jajka z mąką.

DSC_6107

Kładziemy pokrywkę i czekamy na pierwsze ścięcie 😉 Odkrywamy, możemy plastikową łopatką sprawdzić czy omlet nie przywarł do blachy, ściągamy ją i odwracamy omlet.

DSC_6110

DSC_6112

Teraz posypujemy serem, rozkładamy pomidory i pieczarki, przykrywamy pokrywką by omlet był idealny i na koniec ozdabiamy liśćmi bazylii.

DSC_6113

DSC_6121

DSC_6123

Smacznego!

Zrzut ekranu 2019-09-09 o 13.54.33

Zwykły wpis