PRZEPISY

DESER – SMAŻONE OWOCE

Zrobimy tutaj coś na słodko. Każdy lubi słodkie, a słodkie to przemiana ziemi – śledziona i żołądek. To nasza zdolność logicznego myślenia i zdrowy rozsądek zatem idąc tym tropem zrobimy dwa desery jednak będą one proste i zdrowe. Generalnie owoce mają zimną i ochładzającą naturę, a w tych deserach użyjemy banana i jabłka – są powszechne i ogólnie dostępne, mąki kukurydzianej, która jest w przemianie ziemi i wzmacnia środkowy ogrzewacz czyli wszystkie te organy, które są odpowiedzialne za trawienie, dobrze działa też na nerki co jest ważne kiedy wchodzimy w okres jesienno – zimowy i warto o nie szczególnie zadbać.

DSC_6227

KUKURYDZA

Natura termiczna: neutralna
Smak: słodki
System narządów: nerki, jelito grube, żołądek
Przemiana: ziemia

Działanie: wzmacnia środkowy ogrzewacz, nerki, qi i krew; równoważy płyny ciała, harmonizuje żołądek, nasila diurezę (produkcja i eliminacja moczu)

Metody przygotowania: gotowana, jako kleik lub wywar

Zawartość: białko, tłuszcz, skrobia, żelazo, fosfor, witaminy B1, B2, B6 i E, duża ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, wapń, potas, selen. Właściwa dla diety bezglutenowej!

Wskazania

Niedobór środkowego ogrzewacza: brak apetytu, niestrawność, biegunka.

Niedobór yin nerek: brak siły, słabość i uczucie zimna w kończynach dolnych, impotencja.

Akumulacja wody w ciele: obrzęki i wzdęcia.

DSC_6487

BANAN W CIEŚCIE KUKURYDZIANYM Z POLEWĄ CZEKOLADOWĄ

Polewa:

Czekolada mleczna słodka, mleko kokosowe, szczypta chili, szczypta soli i wyciśnięty sok ze świeżych pomarańczy

Rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej na parze i w kolejności dodawać kolejne składniki.

DSC_6468

Panierka do bananów:

Mąka kukurydziana, cynamon, cukier, sól, woda – forma gęstego ciasta naleśnikowego.

DSC_6475

Smażyć na głębokim tłuszczu na złoty kolor.

Do tego sos z malin.

DSC_6526

RACUSZKI KUKURYDZIANE Z JABŁKA

Zmiksować mleko ryżowe z bananami do ciasta i do picia

DSC_6505

Ciasto:

Szklanka mąki kukurydzianej
Dolać mleko ryżowe z bananami i ew. dolać mleka ryżowego
Dodać cynamon
Trochę oleju ryżowego
Szczyptę curry, imbiru i kardamonu
Doprawić solą i ew kiedy za gęste dolać wody
Pół łyżeczki sody rozpuścić w łyżeczce octu jabłkowego i dodać do ciasta

Jabłka wydrążyć i pociąć w talarki – mogą być grubsze
Smażyć na oleju ryżowym

Jeść z polewą – marmoladą z dzikiej róży i popijać koktajlem z mleka ryżowego i banana.

BANANY

DSC_6471

wokTo jedno z najlepszych źródeł potasu, minerału koniecznego do utrzymania właściwego ciśnienia krwi i pracy serca. Jeden banan zjadany dziennie chroni przed miażdżycą oraz wspiera zdrowie kości. Potas, jeden z najważniejszych elektrolitów, regulujących pracę serca, jak i gospodarkę wodną, może zapobiegać zwiększonej utracie wapnia z moczem spowodowanej dietą bogatą w sól. Pomaga więc zapobiegać zbyt szybkiemu osłabieniu kości. Banany zawierają też witaminy A, K, C i E, foliany, cholinę, wapń, magnez, fosfor, sód, selen, fluor i żelazo.

Od dawna zdawano sobie sprawę, że banany posiadają właściwości zobojętniania kwasów, co chroni przed wrzodami żołądka i uszkodzeniami z nimi związanymi. Dodatkowo banany zawierają pektynę, błonnik rozpuszczalny w wodzie wspomagający unormowanie funkcjonowania układu pokarmowego, i łagodzą zatwardzenia.

Natura termiczna: zimna
Smak: słodki
System narządów: żołądek, jelito grube
Kierunek: zsyłający
Przemiana: ziemia

Zrzut ekranu 2019-11-05 o 14.18.57

Działanie: oczyszcza gorąco, odżywia yin, nawilża i detoksykuje jelita, tworzy płyny ciała, nawilża żołądek
Metody przygotowania: surowy lub duszony

Zawartość: 10 różnych witamin i 18 (!) minerałów oraz pierwiastków śladowych, zwłaszcza potas, magnez, wapń; wysoka zawartość kwasu pantotenowego i kwasu foliowego; zawiera serotoninę (hormon dobrego nastroju!)

Wskazania: Dolegliwości związane z gorącem, które uszkadza yin, zwłaszcza yin żołądka: pragnienie, suchość w gardle, rozdrażnienie, przewlekły suchy kaszel, suche stolce.

Surowe banany.

DSC_6529

Koktajl z mleka ryżowego i bananów 😉

DSC_6502

Jabłko

Natura termiczna ochładzająca; smak słodko-kwaśny; zmniejsza gorąco, a zwłaszcza gorąco późnego lata; ogólnie wytwarza płyny organiczne, a w szczególności te, które nawilżają suchość i ochładzają gorąco w płucach – chroni płuca przed dymem papierosowym; poprawia apetyt; jest lekarstwem na niestrawność. Ostatnią z tych właściwości jabłka zawdzięczają zawartości kwasów jabłkowego i winowego, które powstrzymują rozwój fermentów i bakterii chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym. Jabłko zawiera pektyny, które usuwają cholesterol, trujące metale, takie jak ołów, oraz rtęć i ślady promieniowania. Spożywanie jabłek działa korzystnie przy niskim poziomie cukru we krwi i związanej z nim depresji emocjonalnej. Okład z tartych jabłek położony na oczy na 20 minut uwalnia od obrzęków i podrażnień, takich jak poparzenia słoneczne czy „zaczerwienione oczy”. Jabłka i ich sok są również korzystne dla wątroby i pęcherzyka żółciowego, potrafią nawet zmiękczyć kamienie żółciowe.

Źródła dietetyczne:

Kastner Joerg „Terapia pożywieniem”

Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”

noz3

Zwykły wpis