WARSZTATY TAO GOTOWANIA

ZUPY MOCY – WARSZTAT WEGEKUCHNI

zupy_mocy

Zapraszam serdecznie na grudniowy warsztat kuchni wegańskiej poświęcony – Zupom Mocy. Jak już gdzieś kiedyś napisałem zupy to dobro w płynie ponieważ dobrze przyrządzone są pokarmem optymalnym dla naszego zdrowia i wzmocnienia energii, której potrzebujemy dużo więcej zimą, kiedy nasza psychofizyczna odporność jest dużo bardziej wrażliwa i podatna na zewnętrzne czynniki. Metoda pięciu przemian, czyli bardzo ważna część Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej to skuteczny sposób na wzmocnienie i ukierunkowanie energii pokarmu poprzez harmonię smaku i co niezwykle ważne uważność podczas gotowania.

Dbając o spokój i harmonię naszego umysłu dbamy tym samym o naszą energię i ciało, bowiem źródła chorób w dużym stopniu wynikają z wpływu zaburzających emocji i stanów chronicznego stresu oraz lęku na nasze ciało i umysł. Medytacja i praktyka uważności to bezpośrednia metoda odkrywania tego kim jesteśmy i w jaki sposób funkcjonujemy. Jest poza jakimkolwiek uwarunkowaniem tradycji religijnych i filozoficznych indoktrynacji – dlatego jest bardzo skuteczna i uniwersalna. To my jesteśmy źródłem swojej mocy i uzdrowienia i na nas spoczywa odpowiedzialność za jakość naszego życia.

 

Mindfulness od kuchni to sposób na zintegrowanie praktyki uważności z codzienną aktywnością – trening bycia tu i teraz z chwili na chwilę podczas każdej czynności. Bycie świadomym tego co wewnątrz i tego co na zewnątrz i oduczanie się ciągłego oceniania. Ten punkt jest bardzo ważny, bowiem nasz umysł w pewnym sensie zaprogramowany szkodliwymi nawykami, które są rodzajem automatyzmu. Praktyka jest nauką otwartości, relaksu i odpuszczania – odkrywania wolnej przestrzeni. Nie jest terapią mającą na celu poprawianie, zmienianie czy ulepszanie. Jest procesem odkrywania – wglądu w sferę uwarunkowań, mechanizmów i nawyków i uwalniania poprzez bycie samoświadomym.

Kuchnia to podstawa naszego życia, towarzyszy nam od samego początku i to właśnie pożywienie decyduje o naszym biologicznym przetrwaniu, jednak jest czymś znacznie ważniejszym. Kuchnia to serdeczność – czyli miejsce związane z naszym sercem z tym co oferujemy sobie i innym związane z troską, dbałością i opieką. Kuchnia roślinna jest praktyką współczucia i troski o środowisko naturalne – rozumieniem współzależności zjawisk. To świadomy indywidualny wybór, który nie powinien dzielić ludzi i oceniać, a zamiast tego inspirować i pobudzać do zmiany. Ta zmiana to szacunek dla wymiaru istnienia każdej żywej istoty. To brak przemocy. Naprawdę tego potrzebujemy, bo być istotą ludzką, to być współodczuwającym – ta wrażliwość to właśnie nasze serce – „Shen” – Duch. Praktyka medytacji bez współczucia jest niepełna, dlatego kuchnia bezmięsna jest właśnie praktykowaniem współczucia.

noz2

Zaczniemy od kręgu, który jest obdarowywaniem uwagą i przestrzenią drugiego człowieka i tego kim jest dzięki temu możemy się lepiej poznać i poczuć. Zrobimy krótki relaks i praktykę medytacji i postaramy się przenieść ten relaks i spokój do kuchni, gdzie w towarzystwie trzaskającego w kominku ognia zajmiemy się gotowaniem. Kuchnia jest Magią – to praca z żywiołami i bogactwem natury – to przestrzeń zmysłów i kreatywności. Spróbujemy odnaleźć prostotę i harmonię w działaniu. Będziemy gotować i rozmawiać o kuchni i nie tylko. Stworzymy przestrzeń zarówno dla dyscypliny jak i improwizacji.

Pięć przemian to nauka o przemianach energii i żywiołów. To nie tylko sposób gotowania to przede wszystkim wiedza o przemianach życia, nauka o cykliczności zjawisk i procesów. To głębia i przenikliwość starożytnej wiedzy, która jest na tyle praktyczna i uniwersalna, że bez trudu znajduje zastosowanie w każdym kontekście kulturowym i cywilizacyjnym, gdyż dotyczy podstaw i fundamentów egzystencji. Dopełniające się energie Yin i Yang jako reprezentacje odwiecznej i przejawiającej się natury zjawisk. Energia Qi jako żródło Życia wszystkiego i wszystkich. Przestrzeń i bezkres Nieba, solidność i konkret Ziemi – to właśnie pomiędzy nimi żyjemy jako ciało, energia i umysł. Wszystko wpływa na siebie co stanowi wielką naukę o Współzależności. Nie jesteśmy oderwani od świata jesteśmy w samym centrum, a każda nasza myśl, słowo i działanie odzwierciedla się w świecie poprzez naturalne prawo przyczyny i skutku. Dlatego każde nasze działanie ma znaczenie i bezpośrednio decyduje o jakości naszego życia. Tak jak w kuchni, co przygotujesz to zjesz 😉

pięć

MENU

Wegańskie zupy pięciu smaków

DSC_4753

Najpierw przyrządzimy wegański wywar pięciu przemian jako bazę i fundament dla naszego gotowania. Będzie trochę pieczenia, smażenia, krojenia – co da nam możliwość popracowania nad techniką. Noż to podstawowe narzędzie pracy kucharza i świetna okazja do praktyki uważności… Powiemy sobie trochę o właściwościach energetycznych poszczególnych produktów i zastosowaniu i znaczeniu technik obróbki termicznej i jak wpływają na zmianę jakości energetycznej poszczególnych składników czy całego dania. Dobrym tropem w kuchni pięciu przemian są kolory i kształty produktów i warzyw, co ukazuje w jakim stopniu natura sama z siebie podpowiada nam jak czerpać z jej mądrości.

Zajmiemy się też przygotowaniem składników do poszczególnych zup, by ułatwić sobie gotowanie, które będzie wymagało od nas uważności by zachować odpowiednią kolejność w podążaniu za obiegiem pięciu przemian. To naprawdę świetna zabawa i zarazem niezły trening.

DSC_5867

Przemiana Drewna

To smak kwaśny, który dla organizmu ma naturę yin i jest ściągający. Wpływa bezpośrednio na wątrobę (organ yin – pełny) i woreczek żółciowy (organ yang – pusty). W naturze to wzrastające Yang, czas wiosny, kiedy energia staje się intensywna, pobudzona, w naszym życiu to czas młodości, dorastania, kiedy mamy najwięcej sił witalnych i energii do działania. To kolor zielony – symbol żywotności i dynamiki. W kuchni to młode świeże pędy, kiełki, zielone części roślin – jak natki, liście etc. Smak kwaśny sprzyja koncentracji i łagodzi stany nadmiernego pobudzenia i stresu. To kierunek Wschodu symbolizowany przez smoka, wschód słońca, bardzo wczesny ranek, kiedy wszystko budzi się do życia.

drewno

Krem z pomidorów

Ze świeżymi ziołami i makaronem z samopszy.

Krem na bazie świeżych podsmażonych pomidorów (zmiana natury termicznej), których chłodną naturę zbalansujemy dodatkowo dużą ilością czosnku i imbiru. Dodamy świeżej bazylii i natki pietruszki urozmaicając zupę makaronem naleśnikowym z samopszy, które usmażymy i pokroimy w cienkie paski. Mąka samopsza jest pra zbożem, co oznacza, że jest odmianą pszenicy, która nie została zmodyfikowana, a tym samym gluten, który zawiera jest zdrowy i pełen wartości odżywczych.

DSC_5848

Przemiana Ognia

To smak gorzki, który ma naturę Yang i w naszym organizmie działa osuszająco i kieruje energię w dół. Działa na nasze serce (organ yin) i jelito cienkie (organ yang). W naturze to maksymalne Yang, kierunek południowy, czas naszej dojrzałości, maksymalnych możliwości i kreatywności. To reprezentacja mocy twórczych i seksualności. To kolor czerwony, czas gorąca i suchości. Ma związek z mową i zmysłem smaku. Namiętność – ogień naszego serca, nadmierne podekscytowanie łagodzi smak gorzki, który ma najwięcej jakości leczniczych, bowiem większość lekarstw ma właśnie ten smak. Serce jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej uważane za „Władcę i Boskiego Cesarza” jest tym „miejscem” nie jako fizyczny organ, gdzie ulokowana jest nasza świadomość i cały umysłowy i duchowy potencjał.

ogień

Barszcz czerwony

Z dodatkiem octu balsamicznego, podawany z pure z dodatkiem kurkumy i orzechów włoskich.

Buraki w kuchni to podstawa, po prostu nie sposób ich nie kochać to właśnie jego kolor mówi nam dużo o jego możliwościach. Działają na serce, wątrobę i krew, która jest materialnym odzwierciedleniem ducha. Z ziół w przemianie ognia dodamy jeszcze rukolę i przyrządzimy pure na kurkumie, która od dawna znana jest jako wszechstronne lekarstwo z dodatkiem mleka kokosowego i doprawimy zmielonym orzechem włoskim, którego forma zdradza nam, że wpływa na mózg na naszą zdolność koncentracji, pamięci i wspiera komórki nerwowe.

 

Przemiana Ziemi

To smak słodki, który harmonizuje Yin i Yang to najbardziej zbalansowana przemiana ze wszystkich. W naszym organizmie energia smaku słodkiego rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Natura tego smaku reprezentuje w japońskiej Makrobiotyce to pożywienie, które jest najbardziej optymalne dla naszego zdrowia – neutralne, które nie jest ani ogrzewające ani ochładzające. Oddziaływuje na naszą śledzionę (yin) i żołądek (yang). To zdolność naszego logicznego myślenia i tak zwana mądrość rozróżniająca. W naturze to centrum, okres naszej dojrzałości, często przełomowy moment w naszym życiu, kiedy zgromadziliśmy wystarczająco dużo doświadczenia, by móc w końcu oddzielać sprawy istotne od tych mało ważnych. Kolor żółty tradycyjnie reprezentuje wiedzę i mądrość, który paradoksalnie w naszej kulturze ma często znaczenie ostrzegawcze…

ziemia

Gęsty krem z pieczonej dyni

Marchewki i batata z dodatkiem mleka kokosowego i smażonej kukurydzy i kiełków stir-fry.

Mamy tutaj zacne i idealne połączenie warzyw korzeniowych jak batat i marchew z dynią z dodatkiem ogrzewających przypraw jak cynamon i curry doprawione mlekiem kokosowym, uprażonymi kiełkami i świeżą kolendrą oraz natką pietruszki. Krem, który można łatwo przetransformować w wyśmienity sos curry, lub zrobić pyszny dyniowy pudding. Piękny żółto – pomarańczowy smak sprawia, że taka zupa jest jak słońce podczas szarej i mroźnej zimy.

 

Przemiana Metalu

Smak ostry. Poruszający, wzmacniający, uwalniający. Działa na płuca (yin) i jelito grube (yang). Stymuluje i pobudza energię Qi. Jest idealnym dodatkiem do zimowych potraw, jednak jego nadmiar powoduje wychłodzenie. To czas jesieni i kierunek zachodni. W naszym życiu reprezentuje moment dzielenia się ze światem naszą mądrością i doświadczeniem. Reprezentuje go kolor biały symbolizujący niewinność, czystość i moralność. Jest związany z oddychaniem i skórą. Smak ostry wskazany jest przy zastojach pokarmowych i energetycznych. Ma działanie pobudzające dlatego rozprasza zimową senność i brak energii.

metalZupa Cebulowa

Na bazie pora, białej i czerwonej cebuli zagęszczona mąką owsianą z razowymi grzankami w ziołach.

Zupa konkret zimowy. Por, cebula i czosnek to jesienne warzywa, które wzmacniają nasz system odpornościowy. Całość zgęści związany z przemianą metalu owies, który jest bardzo wzmacniający i pełnoziarniste grzanki z razowego chleba. Idealna zupa na osłabienie i zjazd energetyczny.

 

Przemiana Wody

To smak słony. Ochładza, nawilża i kieruje energię w dół, podobnie jak zimą cała natura zamiera i kieruje się ku swoim źródłom i korzeniom. Ma zdolność rozluźniania. Działa na nerki (yin) i pęcherz moczowy (yang). Nerki w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej mają fundamentalne znaczenie, bowiem są „magazynem” naszej życiowej energii dziedziczonej w puli genetycznej i ich funkcją jest zarządzanie tą energią – mówi się, że są źródłem ognia i wody reprezentują naszą siłę życiową i determinację – wolę. To kierunek północny i północ w cyklu dobowym. To zima i maksymalne Yin.

wodaZupa Miso 味噌

Na bazie boczniaka i brązowych pieczarek z makaronem ryżowym i tofu oraz czarnej fasoli.

Najbardziej białkowa zupa w naszym menu. Sos sojowy, pasta miso i tofu to produkty przemiany wody. Fasola swoim kształtem przypomina właśnie nerki, a kolor czarny lub niebieski reprezentuje wodę. Podamy zupę z makaronem ryżowym a na koniec dodamy kolendry i prażonego czarnego sezamu.

 

Marcin_piniak

Warsztaty prowadzi: Marcin Piniak

Zawodowo zajmuje się szeroko pojętym zdrowym i świadomym żywieniem, jako wegetariański i wegański kucharz gotuję na warsztatach rozwojowych, prowadzę warsztaty gotowania i wykłady z praktycznych elementów Tradycyjnej Dietetyki Medycyny Chińskiej, którą zgłębiam w wolnych chwilach. Z gotowaniem jestem związany od blisko piętnastu lat. Pracowałem w profesjonalnej gastronomii w kraju i za granicą w wegańskich i wegetariańskich restauracjach (Londyn – InSpiral, Planet Organic, Warszawa – Vege Miasto, Ruszki & Pietruszki, Wegemama, Wegeguru). Od ponad dwudziestu lat praktykuję nauki buddyjskie i medytację (Sutra, Tantra, Dzogczen). Obecnie jestem w treningu Mindfulness, który jako praktyka uważności i przytomności wnosi do naszego życia moc żywej obecności i świadomej przestrzeni.

Więcej: https://wegekuchnia.com/kucharzwege/

Wydarzenie na FB:

Zrzut ekranu 2019-11-29 o 14.57.58

noz3

 

CZAS: SOBOTA – 14 grudnia 2019

(Zaczynamy  o 10:00, a kończymy około godziny 20:00)

MIEJSCE: OTWOCK (wschodnia część miasta, położona nad rzeką Świder, w obrębie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego) konkretny adres w informacji zwrotnej po zgłoszeniu i wpłacie zaliczki

KOSZT: 150 PLN

ZALICZKA: 50 PLN

ZAPISY NA: mail: wegekuchnia@hotmail.com, tel: 531 300 438

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

 

Zwykły wpis