PRZEPISY

PIECZONE JABŁKO Z CZEKOLADĄ I RÓŻĄ

DSC_6758

DANIE: PIECZONE JABŁKO Z GORZKĄ CZEKOLADĄ I CHILI Z DODATKIEM CYNAMONU, IMBIRU I SYROPU RÓŻANEGO I PŁATKÓW RÓŻY

SKŁAD:

KILKA JABŁEK
IMBIR
CYNAMON
OLEJ Z PESTEK WINOGRON
GORZKA CZEKOLADA
CHILI
SYROP I PŁATKI RÓŻY

INFO

Dzika róża: właściwości i wartość odżywcza

Spośród ok. 1400 gatunków róż, w Polsce dziko rosną 23. Odmiany dzikiej róży różnią się m.in. barwą kwiatów (od bladego różu po amarant) oraz kolorem i kształtem owoców (purpurowo-czerwone albo koralowe, kuliste lub owalnie wydłużone).

To właśnie one – kwiaty i owoce dzikiej róży, ze względu na bogactwo zawartych w nich substancji, stanowią surowiec zielarski.

Owoce dzikiej róży są rekordowo zasobne w witaminę C – mają jej 30–40 razy więcej niż cytrusy. Jest w nich też dużo innych witamin – A, B1, B2, E, K, a ponadto kwasu foliowego, karotenoidów, flawonoidów, kwasów organicznych, garbników, pektyn.

Stosuje się je w nadciśnieniu, chorobach serca, wątroby i jako lek witaminowy. Działają wzmacniająco i przeciwzapalnie, pomagają w nieżytach przewodu pokarmowego, chronią przed szkorbutem.

Natomiast kwiaty – dzięki dużej ilości flawonoidów, antocyjanów, garbników i olejku eterycznego – stosuje się głównie przy niestrawności, bólach gardła i dolegliwościach skórnych. Naparem z różanych płatków można przemywać twarz, żeby odświeżyć cerę.

Anna Guttman

DSC_6754

wokWYKON:

JABŁKA WYDRĄŻAMY I KROIMY NA PÓŁ LUB KROIMY NA PÓŁ I WYDRĄŻAMY – JAK NAM WYGODNIE

NAGRZEWAMY PIEKARNIK
PAPIER NA BLACHĘ LUB ŻAROODPORNE NACZYNIE

JABŁKA – ZIEMIA
SMARUJEMY OLEJEM – ZIEMIA
KŁADZIEMY KAWAŁEK CZEKOLADY – OGIEŃ
POSYPUJEMY CYNAMONEM – ZIEMIA
IMBIREM I CHILI – METAL
NA KONIEC TROCHĘ SYROPU I PŁATKI RÓŻY

DSC_6779

WSTAWIAMY DO PIEKARNIKA NA OK. 20 MIN W ZALEŻNOŚCI OD TWARDOŚCI JABŁEK TEMP. 180 – TRZEBA SPRAWDZAĆ 😉

DSC_6753

INFO

JABŁKA

W medycynie naturalnej gotowane, tarte jabłka stosuje się na biegunkę u dzieci oraz niestrawność i chorobę wrzodową u osób dorosłych. Herbatka ze skórek jabłka jest doskonałym środkiem do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Z kolei domowy ocet jabłkowy, wypijany codziennie w proporcjach: 2 łyżeczki octu wymieszane z 2 łyżeczkami miodu i 1/2 szklanki przegotowanej wody, uzupełnia potas w organizmie, hamuje rozwój infekcji i poprawia trawienie.
Jabłka mogą zapobiec rakowi jelita grubego

Dzięki zawartości błonnika jabłka regulują pracę jelit, chroniąc przed zaparciami i innymi chorobami jelit, w tym przed rakiem jelita grubego. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór mogą zmniejszyć także zawarte w nich flawonoidy – wykazali polscy naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Monika Majewska

noz2

 

Zwykły wpis