PRZEPISY

CZARNA MAMBA

 

DSC_6961

DANIE: CZARNY RYŻ Z JABŁKIEM NA BAZIE MLEKA MIGDAŁOWEGO Z CYNAMONEM I POMARAŃCZĄ

SKŁAD:

RYŻ CZARNY
MARCHEW
JABŁKO
CYNAMON
ORZECHY, RODZYNKI
IMBIR
KURKUMA
OLEJ KOKOSOWY
MLEKO MIGDAŁOWE

WYKON:

WRZĄTEK + KURKUMA
DODAĆ RYŻ (PROPORCJA RYŻ : WODA 1:3)
DODAĆ POKROJONĄ W KOSTKĘ MARCHEW I JABŁKO W POŁOWIE GOTOWANIA
DODAĆ ORZECHY I ŁYŻKĘ OLEJU RYŻOWEGO
CYNAMON
UGOTOWAĆ

MLEKO MIGDAŁOWE DODAĆ KURKUMĘ, CYNAMON, CUKIER (OPCJA), MASŁO KLAROWANE / OLEJ KOKOSOWY MOŻNA DODAĆ CURRY

PODAWAĆ Z POMARAŃCZĄ

TO CO ZOSTANIE ZBLENDOWAĆ Z MLEKIEM I BANANAMI I MAMY PYSZNY ZDROWY I ODŻYWCZY SMOOTH:

INFO

Ryż

Właściwości lecznicze: Natura termiczna neutralna, smak słodki; wzmacnia śledzionę-trzustkę; działa kojąco na żołądek; oczyszcza z toksyn; wzmacnia energię Qi; jest hipoalergiczny (nie powoduje uczuleń). Pełnoziarnisty ryż brązowy ma wysokie stężenie witaminy B, działa więc korzystnie na system nerwowy – pomaga zwalczać depresje. Stosowany również w przypadkach biegunki, nudności, cukrzycy i zaburzeń łaknienia. Dokładne przeżuwanie garści brązowego surowego ryżu na czczo pomaga pozbyć się robaków. Może być spożywczym środkiem zastępczym dla niemowląt, które nie tolerują mleka matki – można je wtedy karmić herbatą z palonego ryżu. Należy uprażyć ryż na patelni, aż nabierze ciemnobrązowego koloru, dodać wody i gotować na wolnym ogniu przez 20 minut. Uzyskany w ten sposób wywar można podawać dwa lub trzy razy dziennie.

DSC_6954

ZIMA_W_KUCHNI_-_OD_YWIANIE_DLA_Z-245-104Ryż należy do zbóż tropikalnych, które działają łagodząco na podrażnienia wywołane gorącem późnego lata. Ryż okrągły ma nieco orzechowy smak i bardziej kleistą konsystencję; nadaje się raczej dla osób wątłych i nerwowych oraz na chłodniejsze pory roku w przeciwieństwie do ryżu długoziarnistego, który jest mniej lepki. Lekko aromatyczny ryż basmati jest uznawany za delikatniejszy od innych odmian ryżu, co sprawia, że jest bardziej odpowiedni w stanach wilgoci, nadwagi czy w innych formach zastoju. Gdy kupujesz ryż basmati, upewnij się, czy jest pełnoziarnisty – jest on trudno dostępny, nawet w sklepach ze zdrową żywnością. „Biały basmati” przed ostatecznym oczyszczeniem jest gotowany na parze, dzięki czemu mała, lecz bardzo wartościowa część witamin i minerałów zostaje wchłonięta do wnętrza jego ziaren. Niemniej jednak ryż ten pozbawiony jest otrębów, a więc błonnika, kiełków i ich ważnych olejów oraz większości innych składników odżywczych, znajdujących się w usuniętych częściach.
Kiełki ryżowe są bardzo popularnym ziołem wykorzystywanym w medycynie chińskiej. Ich właściwości to neutralna energia termiczna i słodki smak. Są stosowane w przypadkach zaburzeń trawiennych lub słabego apetytu, wywołanych niedoborami w śledzionie-trzustce, jak również zastojem w przemianie materii, spowodowanym niestrawnością skrobi. Pomagają w zmniejszeniu laktacji i są korzystne dla kobiet, które odstawiają dzieci od piersi. Kiełki ryżowe tracą dużo wartościowych składników w czasie gotowania. W przypadku zalegania pożywienia w układzie trawiennym lub w celu wstrzymania laktacji, jedz surowe kiełki. Aby wzmocnić śledzionę-trzustkę i poprawić apetyt, lekko je upraż, utrzyj na proszek i połącz z ciepłą wodą.

Zrzut ekranu 2020-04-24 o 13.37.25Na początku tego stulecia mistrzowi Hsu Yun, ostatniemu chińskiemu Patriarsze Zen, dwukrotnie zdarzyło się coś niezwykłego. Kiedy podczas wędrówek przez góry Chin co parę kroków zatrzymywał się i wykonywał pokłony – dotykając kolanami, rękoma i głową ziemi – w czasie burzy śnieżnej był zasypywany śniegiem, czekała go więc pewna śmierć. Jednak za każdym razem został ocalony przez Bodhisattwę, który w cudowny sposób pojawiał się przed nim i podawał mu miskę brązowego ryżu, dzięki czemu Hsu Yun zachowywał siły do przetrwania burzy. W owych czasach Chińczycy utożsamiali biały ryż z wysoką rangą i pozycją, mogłoby się więc wydawać, że brązowy ryż podany przez istotę tak wzniosłą jak Bodhisattwa nie pasuje do tego obrazu. Jako metafora przypowieść ta uświadamia nam, że istota duchowości (której symbolem dla Chińczyków był Patriarcha Zen), tak samo jak siła fizyczna, jest przechowywana w brązowym ryżu. Naturalnie, można tę przenośnię odnieść do każdego rodzaju pełnowartościowego pożywienia. Pradawne japońskie przysłowie niesie podobne przesłanie: kto je ziarna bez ich łupin, staje się ubogi (fizycznie i duchowo) i pozbawiony odzienia (osłony przed zimnem i chorobą).

Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”

ZOOMWEGEKUCHNIA.pg

Zwykły wpis