PRZEPISY

PENNE W SOSIE KALAFIOROWO – POKRZYWKOWYM

DSC_7327

SKŁAD:

1/2 KALAFIORA
2 CEBULE
2 GARŚCI BLANSZOWANEJ POKRZYWY
1 PUSZKA GROSZKU KONSERWOWEGO
500 ML PULPY POMIDOROWEJ
MAKARON PENNE Z PSZENICY DURUM 200 GR
PIEPRZ
SÓL
CURRY
KURKUMA
SOS SOJOWY
ODROBINA SOKU Z CYTRYNY

WYKON:

KALAFIOR

GOTUJEMY WODĘ
DODAJEMY ŁYŻECZKĘ KURKUMY
WRZUCAMY 1/2 KALAFIORA
SZCZYPTA CURRY
SÓL

GOTUJEMY DO MIĘKKOŚCI

KALAFIOR ZGNIATAMY TŁUCZKIEM DO ZIEMNIAKÓW

Zrzut ekranu 2020-05-14 o 11.20.27Gluten odegrał kluczową rolę w jednym z najbardziej inspirujących dokonań człowieka: wynalezieniu chleba, gdy około 6 tysięcy lat temu Egipcjanie odkryli korzyści z fermentowania ciasta pszennego, które puchło od produkowanego przez drożdże dwutlenku węgla (o czym mowa była w poprzednim rozdziale). Nastąpiło to właśnie za sprawą obecnego w cieście glutenu, który uwięził w nim gaz. Nieapetyczna papka miała się przekształcić w puszysty wypiek, który zmienił nawyki żywieniowe ludzkości. Ale też stał się nośnikiem znaczeń, skojarzeń, uczuć, religijnym symbolem i znakiem nostalgii.
Sześć tysięcy lat później ludzkość uznała, że zawarty w chlebie gluten jest przyczyną nudności, biegunek, wzdęć, braku energii i przygnębienia.

(…) W ten sposób dieta bezglutenowa z dziedziny żywienia trafia do dziedziny idei: staje się czymś na kształt poglądu, sposobu identyfikowania się i wyznacznikiem podziałów społecznych. Wielu konsumentów kupuje nie bezglutenowy chleb, płatki czy piwo, lecz poczucie przynależności do unikającej glutenu, zdrowszej, lepszej części społeczeństwa. To jak kupowanie drogich butów do biegania, żeby w nich chodzić na imprezy. Wreszcie – dieta bezglutenowa staje się modą. Skonfundowani konsumenci, jak zwykle w podobnych przypadkach, kierują się trendami w mediach, wyborami liderów opinii (raczej celebrytów niż autorytetów naukowych) – tudzież tym, co przeczytali u znajomych na Facebooku.

Michał Kuźmiński. „Nauka w kuchni. Przełomowe historie sztuki kulinarnej”.

POTRAWA:

KROIMY DROBNO CEBULĘ I CZOSNEK
SIEKAMY POKRZYWĘ

WOK
OLEJ
CEBULA I CZOSNEK
DOPRAWIAMY CURRY I PIEPRZEM
DODAJEMY SÓL I SOS SOJOWY
DODAJEMY ŁYŻECZKĘ SOKU Z CYTRYNY
DODAJEMY POKRZYWĘ
WLEWAMY PULPĘ POMIDOROWĄ
SZCZYPTA KURKUMY
DODAJEMY GROSZEK

GOTUJEMY MAKARON

SMACZNEGO

Zwykły wpis