PRZEPISY

PIRACKIE SPAGHETTI

Z kucharsko – pirackim pozdrowieniem witam was w kolejnym odcinku Tao Gotowania i mam dla was kolejny prosty i pożywny przepis. Kocham makaron i ponieważ jest to w tym wypadku pszenny makaron jest w sam raz na jeszcze chłodną wiosnę. Przepis jest wegański i pozbawiony wydumanych składników. Danie konkretne i pożywne. Jak zawsze wplatam w film swoje dygresje i inspirujące filmy i lektury. Zapraszam serdecznie do odbioru i gotowania. Smacznego!

PIECZARKI SZTUK 10
CEBULE 3
5 ZĄBKÓW CZOSNKU
NAMOCZONA SZKLANKA PESTEK SŁONECZNIKA
PULPA POMIDOROWA Z BAZYLIĄ
PACZKA SPAGETTI (NAJLEPIEJ RAZOWY)
DWIE KOSTKI WĘDZONEGO TOFU
PĘCZEK NATKI PIETRUSZKI
1 PUSZKA GROSZKU KONSERWOWEGO
MOŻE BYĆ TEŻ BAZYLIA I KOLENDRA
PIEPRZ, SÓL
ZIOŁA PROWANSALSKIE
SŁODKA PAPRYKA WĘDZONA
OLEJ RYŻOWY
SOS SOJOWY

NAMOCZYĆ PESTKI SŁONECZNIKA KILKA GODZIN PRZED GOTOWANIEM
POKROIĆ: CEBULĘ, CZOSNEK, TOFU, PIECZARKI, NATKĘ PIETRUSZKI LUB INNYCH ZIÓŁ JAKIE MACIE

SOS

WLAĆ PULPĘ >> DREWNO
SZCZYPTA KURKUMY >> OGIEŃ
DODAĆ ODCEDZONNY SŁONECZNIK >> ZIEMIA
PIEPRZ >> METAL
SÓL >> WODA

WOK NA OGIEŃ >> OGIEŃ
OLEJ RYŻOWY >> ZIEMIA
CEBULA, CZOSNEK >> METAL
ZIOŁA PROWANSALSKIE >> METAL
PIECZARKI >> ZIEMIA
PAPRYKA WĘDZONA >> ZIEMIA
PIEPRZ >> METAL
TOFU >> WODA
SOS SOJOWY >> WODA
WODA >> WODA
DOSOLIĆ >> WODA

WSYPAĆ NATKĘ >> DREWNO
SZCZYPTA KURKUMY >> OGIEŃ
DODAĆ SOS >> PRZEMIANA ZIEMI >> SŁONECZNIK
GROSZEK KONSERWOWY >> ZIEMIA
EW. PIEPRZ >> METAL
SÓL >> WODA

JAK MAMY MOŻEMY DODAĆ PŁATKÓW DROŻDŻOWYCH ZAMIAST SERA.

Natura termiczna: chłodna, z tendencją do zimnej
Smak: słodki
System narządów: serce, wątroba, śledziona, nerki
Kierunek: zsyłający
Przemiana: ziemia

Działanie: oczyszcza gorąco, wzmacnia śledzionę i nerki, odżywia yin serca, buduje qi i krew; kiedy jest połączona z produktami ciepłymi, łagodzi pragnienie, działa moczopędnie.

Metody przygotowania: gotowana grubo mielona, drobno mielona, jako kleik lub wywar

Zawartość: węglowodany, białko, skrobia, tłuszcz, lecytyna, witaminy z grupy B, E, beta-karoten, biotyna, kwas foliowy, selen, naturalne estrogeny.

Wskazania: Ogólne objawy gorąca: suchość w jamie ustnej, gorączka, pocenie się. Odpowiednia do obniżania gorączki u niemowląt i dzieci.

„Pszenica to wartościowe i zdrowe źródło składników odżywczych, stanowi ważną część diety wielu osób. Choć ludzie często deklarują, że chcieliby zrezygnować z pieczywa, bo „pełno w nim węgli”, to wśród produktów podstawowych chleb i jego pochodne są, obok soi, najbogatszym źródłem białka, a także istotnym źródłem błonnika i witamin z grupy B.

Jamie wyeliminował ze swojej diety wiele pysznych produktów, pozbawiając się chwil prawdziwej przyjemności. Dla mnóstwa osób świeżo upieczony chleb to najlepsza rzecz na świecie, alchemiczna mieszanka kilku prostych składników, która prawdziwego mistrza może zainspirować do stworzenia wyjątkowego dzieła. Podobnie dobry makaron stanowi niezrównane źródło kulinarnych rozkoszy i podstawę jednej z najważniejszych kuchni świata. To samo można powiedzieć o ciastach, ciastkach, pizzy, kluskach, croissantach, kruchych ciasteczkach, brioszkach i puddingu Yorkshire. Mimo że wiele osób mogłoby uznać rezygnację z tego typu uciech za błahostkę, ja uważam, że często nie doceniamy potęgi prostych przyjemności, zapominając, że wzbogacają nasze życie i poprawiają samopoczucie.

Choć na początku swojej bezglutenowej przygody Jamie mógł odżywiać się racjonalnie, wielce prawdopodobne, że wraz z upływem czasu jego nawyki się zmienią. Sam fakt, że jakieś produkty są bezglutenowe, nie oznacza, że można je jeść bezkarnie. Istnieje mnóstwo ubogich w składniki odżywcze artykułów bezglutenowych i niewykluczone, że początkowe korzyści ze zmiany diety z czasem znikną. A ponieważ w produktach bezglutenowych jest często więcej tłuszczu i cukru niż w ich glutenowych odpowiednikach, niewykluczone, że Jamie będzie się teraz odżywiał gorzej.

Możliwe jednak, że najniebezpieczniejszy ze wszystkiego jest system fałszywych przekonań, który stworzył Jamie. Uwierzył, że rezygnacja z pewnych produktów stanowi sposób na poprawę stanu zdrowia. To przeświadczenie prawdopodobnie zapuści głęboko korzenie w jego psychice i w przyszłości, być może wtedy, gdy początkowe sukcesy eksperymentu z wyeliminowaniem glutenu zblakną, zacznie on szukać bardziej radykalnych rozwiązań, łudząc się, że w ten sposób dba o zdrowie.”

Anthony Warner. „Wściekły kucharz. Cała prawda o zdrowym jedzeniu i modnych dietach”.

Zwykły wpis