PRZEPISY

ALE JAJKA

POTRZEBA:

3 JAJKA
5 PIECZAREK
KAWAŁEK SERA CHEDAR
MASŁO
OLIWA
OLEJ RYŻOWY
ZREDUKOWANY OCET BALSAMICZNY
GARŚĆ ORZECHÓW WŁOSKICH
CURRY
MIX ZIELONYCH SAŁAT
ZIOŁA PROWANSALSKIE
PIEPRZ
SÓL
PAPRYKA WĘDZONA SŁODKA

WYKON:

PIECZARKI POKROIĆ
ROZTRZEPAĆ 3 JAJKA + PIEPRZ I SÓL
Z: PATELKA + MASŁO
Z: USMAŻYĆ PIECZARKI
Z: POSYPAĆ PAPRYKĄ WĘDZONĄ
Z: DODAĆ OLEJU RYŻOWEGO
M: POSYPAĆ CURRY I ZIOŁAMI
Z: WLAĆ JAJKA
Z: NA KONIEC POSYPAĆ SEREM

ZIELENINA:

D: MIX SAŁAT
O: ORZECHY
Z: OLIWA
M: PIEPRZ
W: SÓL
D: OCET BALSAMICZNY

GRZANKI

WIEDZA:

Jajka: neutralna natura termiczna, „słodki” smak, odżywczy tonik Yin i krwi. Jajka mają „kierunek wznoszący”, który powoduje, że płyny i energia wznoszą się w górę ciała. Z tego powodu stosuje się je do leczenia biegunki lub dla zabezpieczenia płodu przy skłonności do poronień. Mogą też uspokoić płód, gdy jest on nadmiernie ruchliwy. Ponieważ nawilżają górną część ciała, czasami okazują się pomocne przy suchości płuc, gardła i oczu; z uwagi na właściwości odżywiania krwi i Yin (włączając w to płyny i tkanki ciała), będą służyć osobom o suchej, szczupłej i anemicznej konstytucji. Jednakże jaja mogą również przyczynić się do wytwarzania gęstego śluzu, z tego powodu spożycie jaj często powoduje zaburzenie równowagi, zwłaszcza u osób flegmatycznych, z nadwagą lub innych osób z objawami wilgotnego śluzu.

Zawartość białka w zwykłym kurzym jaju jest umiarkowana, mniejsza niż w mięsie, a porównywalna z wysokobiałkowymi zbożami, takimi jak owies czy twarda czerwona pszenica. Niektórzy dietetycy zachwalają jakość białka zawartego w jajach, ponieważ wszystkie osiem jego niezbędnych aminokwasów ma jednakowo wysoki profil. Dlatego jaja są jednym z najlepszych produktów zwierzęcych w leczeniu niedoboru białka. Nie wolno zapominać o ich głównej wadzie, jaką jest wysoka tendencja do wytwarzania lepkiego śluzu, który może zablokować pęcherzyk żółciowy, spowolnić funkcjonowanie wątroby i pozostawić złogi w całym ciele. Pogląd, jaki w tej kwestii utrzymuje medycyna chińska, głosi, że spożywanie jaj może przyczyniać się do powstania wiatru, objawiającego się w postaci problemów związanych z wątrobą, takich jak zawroty głowy, udar mózgu, nerwowość, spazmy, paraliż. Stąd też jaja nie są wskazane w przypadkach występowania stanów wiatru.

Jaja mają duży potencjał alergizujący, jeden z największych wśród pokarmów, dlatego jedni ludzie potrafią przyswajać je lepiej, a inni gorzej. W przypadku niedoboru białka bądź innych składników pokarmowych jaja są bardziej polecane niż mięso – oczywiście dla osób, które nie są na nie uczulone ani nie mają problemów ze śluzem. Najlepiej byłoby unikać jaj pochodzących z ferm, ponieważ kury, które je znoszą, żyją w sterylnych warunkach i zmechanizowanym otoczeniu, a do ich karmy dodawane są różne leki. Ich jaja zawierają niewielkie ilości witaminy B12 albo nie zawierają jej wcale. Brakuje im też innych cennych składników.
Jajka uważane są za jeden z najbardziej skoncentrowanych pokarmów. Ovo-wegetarianie często dodają je do zup i zapiekanek. Praktyka ta pozwala na rozproszenie ich ciężkiej, kalorycznej natury i jest wskazana dla osób, które potrzebują małych ilości mocno działających produktów pochodzenia zwierzęcego.

Paul Pitchford. „Odżywianie dla zdrowia”.

MĄDROŚĆ:

STOSOWANIE SIŁY

Wyrafinowane narzędzia wojenne źle wróżą przyszłości.

Są sprzeczne z naturalnym prawem.

Dlatego ludzie wierni Tao nie zaprzątają sobie nimi głowy.

Ludzie szlachetni uważają za honorowe miejsce po lewej stronie,

Lecz w czasie wojny honorowe jest miejsce po prawej stronie.

Ponieważ broń jest instrumentem zła,

Nie jest narzędziem ludzi światłych,

Którzy korzystają z niej tylko w ostateczności.

Pokój i cisza są bowiem najdroższe ich sercu

I nawet zwycięstwo nie jest dla nich okazją do świętowania.

Radość ze zwycięstwa to radość z zabijania!

A dla człowieka, który cieszy się z zabijania, nie ma miejsca pomiędzy ludźmi.

R.L. Wing. „Tao mocy. Księga nieprzemijającej mądrości”.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s