PRZEPISY

ŁÓDZKI KAPUŚNIAK Z PRAŻOKAMI

SKŁAD:

WŁOSZCZYZNA
CEBULA
CZOSNEK
KAPUSTA KISZONA
KAPUSTA PEKIŃSKA
ZIEMNIAKI
TOFU WĘDZONE
SOS SOJOWY
POMIDORY W PUSZCE
MASŁO
MĄKA PSZENNA
NATKA PIETRUSZKI

WYKON:

O: WRZĄTEK
Z: ZIEMNIAKI GOTOWAĆ 15 MIN
ODLAĆ WODĘ I ZOSTAWIĆ TROSZKĘ NA DNIE
M / W: DODAĆ SZCZYPTĘ PIEPRZU I SOLI
D: ZASYPAĆ MĄKĄ OK 3 ŁYŻKI PRZYKRYĆ I GOTOWAĆ 10 MIN
UTŁUC NA GŁADKĄ MASĘ

ZASMAŻKA Z CEBULI I TOFU WĘDZONEGO

Z: OLEJ
M: CEBULA DROBNO POSIEKANA, PIEPRZ, CURRY
W: TOFU W DROBNĄ KOSTKĘ + SOS SOJOWY

ZUPA:

Z: OLEJ

DUSIĆ

M: CEBULA, CZOSNEK, POR
Z: CYNAMON
M: CURRY, IMBIR
Z: WŁOSZCZYZNA, ZIEMNIAKI, POSIEKANA PEKIŃSKA
M: PIEPRZ
W: SÓL
D: POSIEKANA KISZONA KAPUSTA
W: WODA

UGOTOWAĆ

WARZYWA MIĘKKIE

D: WLAĆ POMIDORY W PUSZCE
D: NATKA PIETRUSZKI

WIEDZA:

Kiszonki: Pewne produkty wytwarzane w wyniku procesu fermentacji i z udziałem drożdży mogą wzmagać rozwój drożdżowców w układzie pokarmowym. Dzieje się tak za sprawą „wzajemnego uwrażliwiania”, jakie zachodzi pomiędzy tymi pokarmami a drożdżowcami Candida. Jednak niektóre osoby mogą tolerować produkty fermentowane, takie jak miso, sos sojowy, tempeh czy tofu, jeśli przyjmują je okresowo i w małych ilościach. Po ugotowaniu słabnie fermentacyjne działanie tych pokarmów. Jeśli są prawidłowo stosowane, dobrej jakości miso i sos sojowy wręcz pomagają odtworzyć prawidłową florę bakteryjną w jelitach, trzeba jednak sprawdzić, jak się na nie reaguje, i przestrzegać zasad dawkowania. Jeśli występuje uczulenie na te produkty, po ich nadmiernym spożyciu można odczuwać zmęczenie i osłabienie. Zazwyczaj pół łyżeczki miso lub sosu sojowego na dzień nie powinno powodować żadnych problemów.

Bardzo wskazane dla ludzi cierpiących na kandydiozę jest regularne spożywanie surowej kapusty kiszonej, przygotowanej bez dodatku soli, tylko z wodorostami, czosnkiem i innymi warzywami, gdyż odnawia ona korzystne szczepy kwasochłonnych bakterii w układzie pokarmowym. Jeśli nie jada się kapusty, należy do codziennej diety dołączyć suplementy wspierające florę bakteryjną jelit. Istnieją jednak lepsze rozwiązania niż powszechnie stosowane produkty z biokulturami kwasochłonnymi. Niemal w każdym przypadku można je zastąpić o wiele skuteczniejszymi środkami, opartymi na zarodnikach, takich jak L. sporogenes czy B. laterosporus. Niszczą one drożdżowce, a żywią się odpadkami i patogennymi bakteriami w jelitach, wspierając jednocześnie rozwój korzystnych szczepów bakterii. Należy przyjmować dowolny z tych produktów dwa razy dziennie na pusty żołądek, kiedy objawy drożdżycy są najsilniejsze.

Najlepiej zrezygnować ze spożywania takich produktów, jak chleb pieczony na drożdżach, drożdże piwowarskie, produkty kwaszone z dodatkiem zwykłego octu i napoje alkoholowe. Zamiast chleba na drożdżach możemy zastosować razowy chleb żytni przygotowany na zakwasie. Ocet w dobrym gatunku (zob. Ocet) również bywa przydatny.

Paul Pitchford. „Odżywianie dla zdrowia”.

Zwykły wpis